top of page
Caner PEÇENEK (3).jpg

Caner PEÇENEK 

Bale

1982’de İstanbul’da doğdu. Profesyonel bale sanatçısı. Orta Okuldan itibaren, Üniversiteye kadar, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat dalında okudu. Bale’nin yanında, koreografi, sahne tasarımı, prodüksiyon ve müzisyenlik yapıyor.

 

1999 yılında “Çağdaş Bale Dans Topluluğu”nda dans etti. O dönemde Öner TOMBULOĞLU, Ozan AKYATAN ile Flamenko, Klasik Gitar çalmaya başladı ve Niran ÜNSAL, Nida ŞAN gibi isimlerle sahne ve konser çalışmaları yaptı.

 

2001 de Mustafa Arslan, Aykut Oray ve Gülsüm Soydan ile oyunculuk atölyelerinde, asistanlık sürecimde tiyatro eğitimi aldı.

 

2003 yılında ise ilk profesyonel işi olan “Night Of The Sultans” grubuna girerek Klasik Bale, Pas De Deux, Modern Dans, Karakter Dansları, Pando Mim, Eskrim, Jazz Dans, Streching, Aikido, Tai Chi, Kondisyon, Ritim (vurmalı enstrümanlar), Halk Oyunları gibi birçok dansın profesyonel eğitimlerini alırken, 20’nin üzerinde ülkede 100’lerce gösteride dans etti. Dansın ve sanatın birçok türünde Sibel Sürel, Murat Akaoğlu, Robert Denver,Beyhan Murphi, Korhan Başaran, Djamel Fellouhe,İmdat Töremen,Azamat Tanya,Nodar Pliev,Veysel Aymaz,Cemil Özen,Mert Güler, Ferruh Yarkın, Şakir Gürzumar gibi isimlerden eğitim aldı.

 

2005 yılında İstanbul Devlet Opera Balesi ile Üniversiyat açılış seremonisinde de dans etti.

2007 yılında ise İstanbul Şehir Tiyatrolarında “Leyla ile Mecnun” adlı oyunda Mecnun rolünde solist dansçı ve oyuncu olarak görev aldı.

2008’de Şehir Tiyatroları “Gençlik Günleri” projesinde, yönetmen Can Doğan'ın asistanlığını yaptı. Bu sırada Şehir Tiyatrolarında Yeşim Ceren BOZOĞLU’nun yönettiği Tersine Dünya adlı oyunda oyunculuk yaptı.Müzisyenliğe devam ederken, İstanbul Belediye tiyatrolarında, tiyatro oyunlarına koreografiler ve sahne düzenlemeleri yaptı.

2009 yılında Bahçelievler Belediye Tiyatrosuna ait “Bir Tavsiye Mektubu” adlı oyunun koreografisini hazırladı. Zaman zaman da reklam, dizi ve klipler de dans etti.

2009 yılından itibaren, çeşitli özel kurslarda ve kolejlerde dans eğitmenliğe başlarken sahne ve teknik tasarımlarımı tasarlayıp, sahneye koyduğu eserlerde kullandı.

2010 Kasım ayında  Türkiye’ye ilk kez gelen ,1972 yılında Pink Floyd’un canlı performansıyla dünya prömiyerini yapan, ünlü İtalyan La Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu, Pink Floyd Balesi ile İstanbul kongre merkezinde çalışma fırsatı buldu. Sahne tekniği ile dansçıların sahne arkasında ki koordinasyonlarını sağladı.

O yılın yarılarında  “Colours Of Turkey Dance Company”de hem dansçılık hem de eğitmenlik yaptı.2011 yılında Hisar Okullarında Lüküs Hayat müzikalinin dans koreografisini yaparken,2 yıl boyunca lise kulüp öğretmenliği ve anasınıfları yıl sonu gösterilerini hazırladı.

2013 yılından bu yana ise, Özel Çekmeköy Modafen kolejinde Bale ve Dans eğitmenliği yapıyor, geleceğin dansçılarını yetiştiriyor.

2015 yılından beri Zorlu PSM’de yapılan Modafen’s Dream Night gösterisinin sahne tasarımı, koreografi çalışmaları, müzik edit ve sahne prodüksiyonluğunu yapmaya devam ediyor.

2019 da Bosphoruz International Ballet Festivalin de partneri ile 2. lik almıştır.

bottom of page